Jak by se změnil Váš život, kdybyste byli zcela upřímní?

Každý z nás v životě někdy lhal. Většinou to nebylo se špatným úmyslem. Chtěli jsme si život jen trochu ulehčit, předejít konfliktům nebo nezranit city našich blízkých. Zapomínáme ale, že toto jednání nás také něco stojí.  Lhaní, předstírání a zatajování nás totiž v dlouhodobém horizontu vyčerpává, bere nám chuť do života, bere nám naši vnitřní svobodu a je významnou příčinou problémů v mezilidských vztazích.

Vyzkoušejte, že to jde i jinak. Zažijte na vlastní kůži, co se stane, když odhodíme všechny masky a budeme otevřeně mluvit o tom co cítíme, co prožíváme a co si myslíme. Zkušenosti ukazují, že takový zážitek vnáší do našeho života svobodu, blízkost a živost. Ač se otevření větší upřímnosti může někomu zdát zezačátku příliš riskantní či nepatřičné, zpravidla věci dopadnou mnohem lépe, než jsme očekávali.


Co říkají ostatní

V průběhu času jsem si navykl na životní strategii, která se opírala o neupřímnost, vyhýbání se konfrontaci s lidmi a podléhání strachu ze sebe a okolí. Sebastianův workshop pro mě byl přelomový. Připomenul mi smysluplnost přímého jednání a svobodu z něho plynoucí. Každý účastník si mohl staro-nové principy na řadě cvičení vyzkoušet a v interakci s ostatními účastníky prakticky osvojit. Účast na workshopu považuju za skvělý první krok pro někoho, kdo se rozhodl aktivně změnit svůj život a postoj k okolí.
Josef Dastych
Workshop byl hodně jiný, něž jsem doposud měla možnost zažít. Byl pro mne náročný. Uvědomila jsem si, že neumím vyslovit slova jako vážím si tě, či zlobím se na tebe a být u toho konkrétní. Že za smích dokážu schovat i to, že mi něco vadí. Velkým přínosem je pro mě zjištění, že i negativní věci můžu říct s citem a empatií. Díky tomu, že něco povím a přiznám, se svět nezhroutí, ba naopak, vztahy mi to prohlubuje.
Marta Uhlířová
Sebastian dobře ví, že upřímnost a sdílení jsou mnohem lepším způsobem žití, než je následování starých rodinných a kulturních vzorců založených na lhaní a předstírání, jež uvrhávají většinu lidí v mizérii. Upřímnost je zdrojem, ze kterého vzkvétá kvalitní život naplněný přátelstvím a kreativitou. Sebastian takový život žije a díky jeho odborným znalostem i vlastnímu osobnostnímu růstu je připravený své zkušenosti předávat dál. Doporučuji se od něj učit.
Brad Blanton

Sebastian James

"Chce to jen jednu věc: být upřímný k člověku, se kterým si emoci spojuji. Říct mu, za co se na něj zlobím, z čeho jsem smutný, za co si ho vážím.", říká v rozhovoru pro náš magazín.

Kniha Radikální upřímnost autora Brada Blantona (ze které Sebastian na svých workshopech vychází) je k dostání na E-shopu Maitrea

V životě, stejně jako ve svém povolání, považuji za nejdůležitější upřímnost, schopnost si hrát a ochotu si vzájemně pomáhat. Mám rád nekonvenční lidi a inovativní myšlenky s humanistickým přesahem. Na lidech si cením odvahy, poctivosti a solidarity. Nezajímají mě rychlé povrchní změny, ale udržitelná kvalita života.

Umění psychoterapie a vedení workshopů jsem se učil v České republice a USA. Měl jsem štěstí na vynikající učitele, z nichž rovnou tři byli v šedesátých letech přímými žáky Fritze Pearlse, zakladatele Gestalt terapie. Jedním z nich byl i Brad Blanton, autor knihy Radikální upřímnost, kterou jsem v roce 2016 přeložil do češtiny.

Radikální upřímnost nevnímám jako ideologii nebo dogma. Slovo "radikální" je pro mě spíše vymezením proti současné realitě, která se dá někdy označit za radikální předstírání. Z vlastní zkušenosti vím, že upřímnost představuje zdravější i zábavnější způsob života.

Všechny mé workshopy jsou prožitkové. Společná práce podporuje účastníky v autenticitě nejen směrem k sobě, ale hlavně k ostatním lidem v jejich každodenním životě. Kromě upřímné komunikace se prakticky věnujeme i tématům jako jsou nevyjádřené emoce, vnímání vlastního těla, integraci našich stinných stránek a mezilidským konfliktům.

Mezi to nejlepší, co umím jako profesionál nabídnout, patří několikadenní workshopy 'Radikální upřímnost' a seminář 'Překoč svůj stín'. Každých čtrnáct dní také pořádám večerní mužsko-ženské skupiny upřímného sdílení. Dále se věnuji individuální a partnerské terapii.

Více o mě se můžete dovědět na www.sebastianjames.cz nebo www.radikalniuprimnost.cz

Termíny seminářů Sebastiana Jamese

390 Kč

Přihlásit se

Radikální upřímnost – ukázkový večer

Út

13.10.2020

18:30-20:30

Úvodní večer umožní účastníkům zažít a vyzkoušet, jak vypadá radikálně upřímná komunikace a jaké z ní plynou výhody pro mezilidské vztahy i duševní zdraví. Seminář obsahuje praktické ukázky a cvičení, jejichž přínos si můžete okamžitě na místě vyhodnotit. Prostor je také pro diskusi a dotazy všeho druhu.

Radikální upřímnost je zábavnější a zdravější alternativou ke "konvenčnímu" lhaní, zatajování a předstírání, které zažíváme všude kolem nás - často i v našich rodinách a dalších osobních vztazích. Ač se otevření větší upřímnosti může někomu zdát zezačátku příliš riskantní či nepatřičné, ve skutečnosti věci zpravidla dopadnou mnohem lépe, než jsme očekávali.

Více informací o workshopech, včetně zkušeností účastníků, najdete na www.radikalniuprimnost.cz.

5 500 Kč

5 900 Kč při platbě po 22.11.

Přihlásit se

Radikální upřímnost – Intezivní workshop

So – Ne

5. – 6.12.2020

so: 9:30-19:00, ne: 9:30-17:00

O workshopu
Je málo míst, kde si dnes můžeme dovolit být takoví, jací jsme. Dvoudenní workshop probíhá ve skupině maximálně 15 lidí, kteří spolu na začátku prvního dne uzavřou několik dohod týkajících se toho, že k sobě budou upřímní a že se v upřímnosti budou vzájemně podporovat. Vznikne tak prostředí, v němž mohou členové skupiny experimentovat s maximálně upřímnou komunikací a vztahy bez přetvářky i tajemství. Během dvou dnů si pak účastníci mohou sami vyhodnotit, nakolik je taková komunikace osvobozující pro duši a uzdravující pro jejich vztahy. Odhození masek zároveň pomáhá proniknout hlouběji v práci na vlastních individuálních tématech.

Co se naučím?
Jestliže cítíte zvědavost (a možná jste trochu nervózní) při představě, že vystupujete ze své komfortní zóny a říkáte druhým přesně to, co cítíte, pak bude tento víkendový workshop pro vás. Připojte se k nám, pokud chcete:

* Komunikovat jasně, napřímo a bez přetvářky
* Přijmout svoje emoce a dokázat je efektivně vyjádřit
* Vzdát se závislosti na schválení druhých
* Naučit si říct si o to, co potřebuji
* Přelstít chronické pocity strachu, studu a nedostatečnosti
* Být upřímný a zároveň ohleduplný k citům ostatních
* Zlepšit a oživit vztahy s blízkými

Jak budeme pracovat
Během celého workshopu experimentujeme s říkáním pravdy nahlas a všímáme si při tom, co se děje v našem těle a s našimi emocemi. Díky okamžité zpětné vazbě našeho těla i ostatních účastníků máme možnost nahlédnout, kde nám v životě a vztazích chybí autenticita a nakolik si lhaním, předstíráním a zatajováním škodíme. Mezi jednotlivými cvičeními si v několika lekcích vysvětlíme základní principy a postupy Radikální upřímnosti, které nám pomohou přenést zkušenosti z workshopu i do dennodenního života.

Celý workshop je praktický a prožitkový. Jedná se intenzivní práci s dlouhodobým dopadem, jejímž cílem je rozvíjet mezilidské vztahy a kvalitu života. Radikální upřímnost má hluboké základy v psychoterapii, konkrétně v humanistickém, prožitkovém a psychosomatickém směru nazývaným Gestalt. Vítaní jsou jak jednotlivci, tak kamarádi, kolegové, manželé, partneři i rozejití partneři.

Rámcový program workshopu
SOBOTA 9.30 – 19.00
Dohody, nastavení prostředí a zodpovědění nejdůležitějších otázek
Radikálně upřímné představení
Základní principy Radikální upřímnosti
Jak vyjádřit ocenění a výhrady
Pauza na společný oběd (cca od 13.30 do 15.00)
Experimentování s přímočarou komunikací
Technika horké židle
Význam emocí a zvládání hněvu, strachu a smutku
Zásady efektivní komunikace a řešení konfliktů

NEDĚLE 9.30 – 17.00
Téma předstírání
Techniky Gestalt terapie
Prožívání versus myšlení
Technika horké židle
Pauza na společný oběd (cca od 13.30 do 15.00)
Párová cvičení s tématem vnitřního kritika
Technika horké židle
Jak přijímat zpětnou vazbu
Jak vnést upřímnost do běžného života

Místo konání

Maitrea
Dům osobního rozvoje

Týnská ulička 6, Praha 1

V případě dotazů týkajících se semináře
kontaktujte přímo lektora:

603 333 801
sebastianjames@seznam.cz

Často kladené otázky

Co s sebou?

Doporučujeme Vám vzít si s sebou uzavíratelnou láhev s pitím, vždy se hodí zápisník a tužka. Na semináře zpravidla nic dalšího nepotřebujete. 

Jaké oblečení?

Vhodné je pohodlné volné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Na místě se můžete převléknout (platí zejména pro taneční a pohybové semináře.) K dispozici na místě jsou deky. V případě potřeby využijte na patře se sály sprchu.

Je na místě občerstvení?

Na místě možno zakoupit drobné občerstvení (sušenky, musli tyčinky apod.) K dispozici káva, čaj a filtrovaná voda z kohoutku. Do sálů si bereme nápoje pouze v uzavřených nádobách. Pro konzumaci občerstvení je určena přilehlá kuchyňka. Doporučujeme vám přinést si s sebou vodu nebo čaj v plastové lahvi či termosce. Pokud zapomenete, je možné zakoupit vodu v láhvi u nás. 

Na oběd či večeři si můžete zajít do naší vegetariánské restaurace MAITREA. Doporučujeme rezervovat si místo na telefonním čísle : 221 711 631 (11.30-23.00). V případě rezervace pro větší skupinu počítejte s tzv. SKUPINOVOU NABÍDKOU, kde je výběr z cca 6 jídel, abyste dlouho nečekali. Rezervace je pro vás držena pouze 15 minut od dohodnutého času.

Další alternativy: Country life (www.countrylife.cz), BEAS DHABA (www.beas-dhaba.cz), pizzeria GIALLO ROSSA (www.giallorossa.cz)

Kde zaparkovat?

V okolí je modrá rezidentská zona. Parkování (placené) možné jedině v OC Kotva, Palladium nebo Rudolfinum (mimopražským doporučujeme nechat vůz na parkovištích P+R a dojet k nám metrem). Před domem MAITREA je možné jen krátkodobé zastavení pro vystoupení a vyložení.