"Není to jako každý jiný koníček, že si jdu zaběhat.
Tenhle 'koníček' se prostě žije naplno."

Spojení meditační praxe v sedě s učením o základním dobru v denním životě má schopnost ukázat praktikantovi, jak se vyrovnat s vlastním strachem a agresí, jak změnit problematické vzorce chování - a žít život nebojácnějším, jemnějším a elegantnějším způsobem.

Během meditační praxe se toho každý o sobě může dozvědět tolik, kolik si sám dovolí. Srdce a zvídavost vedou k disciplíně. Správná disciplína nás posunuje na cestě - ukazuje nám, co přijmout a co odmítnout ve své vlastní řeči a aktivitách. Nikdo jiný nemůže toto vědomé rozlišení udělat za nás. Musíme to udělat sami, jedná se totiž o naši osobní cestu.


Zkušenosti účastníků

Na semináře s Vlaďkou chodím pravidelně již několik let. Meditace je proložena diskuzemi s dotazy, kde se každý může podělit o své zkušenosti a pocity a položit dotazy, které Vlaďka vždy srozumitelně zodpoví. Součástí seminářů jsou i zajímavé přednášky na předem stanovená témata. Každý tento seminář je pro mě pohlazením na duši a dodává mi energii v běžném životě. Je určený i pro úplné začátečníky, kteří nikdy meditaci nezkoušeli, ale rádi by zjistili, o čem to vlastně je a jestli je to pro ně to pravé.
Lucie
Přijdete do přívětivého prostředí Maitrei, posloucháte o tom, že lze kráčet po cestě k souznění sám se sebou a s ostatními, cítíte, že to, co slyšíte je velmi pravdivé, přímé a přitom laskavé a hodně se vás to týká. A po skončení semináře se už nemůžete dočkat, jak si vše vyzkoušíte na meditačním polštáři a i během dne. A těšíte se na další setkání...
Jana
Na meditační setkání chodím do Maitrei od začátku. V dřívějších dobách jsem se na meditace díval s despektem, ale dnes vím, že je vše jinak. Tento druh meditace a způsob, jakým je předávána, je přesně to, co může každému pomoci nahlédnout sám do sebe. Při meditaci je každý sám se sebou, ale podpora skupiny a možnost promluvit si o svých pocitech s lektorem, ale i s ostatními, je skvělá zkušenost, která mi pomáhá i v běžných životních situacích. Tuto praxi mohu všem jen vřele doporučit.
David

Narodila se v Praze a většinu svého dosavadního života zde strávila. Vystudovala Vysokou školu zemědělskou, obor meliorace, a ve svém profesním životě se věnuje péči o životní prostředí.

Meditační praxi se věnuje již přes 20 let. Od roku 1997 je oprávněna předávat meditační praxi studentům a vést je na cestě meditace.
Studovala šambhalové učení Chögyam Trungpy Rinpočheho a od roku 2007 smí toto učení dále předávat.

V posledních letech doprovází Billa Karelise na některých cestách po Evropě a spolupracuje s ním při vedení meditačních programů.

Vladimíra Marianovská

„Dvacet let se meditaci věnuju intenzivně, jezdila jsem po světě, žila jsem v meditačním centru a pak jsem si uvědomila: ´Tak tohle už je moc, jsem úplně mimo realitu. Medituju, vizualizuju si, ale v podstatě vůbec nežiju. Z ničeho nemám radost, jsem zahořklá, protivná, už se neumím s lidmi normálně o něčem bavit. Řekla jsem si ne. Tohle už nechci. Já se chci radovat a žít normálně!´ Zůstala jsem jen u jednoduché meditační praxe, protože je hodně zemitá. Všechno jsou to fáze, kterými člověk prochází.“, říká v rozhovoru pro náš magazín

Termíny seminářů Vladimíry Marianovské

Meditační skupina

1 800 Kč

Přihlásit se

Cesta základního dobra – Bytí bez klamu

So – Ne

17. – 18.10.2020

SO: 10-18, NE: 10-18

Otevřená meditační skupina, která se schází nepravidelně k meditační praxi bdělé pozornosti a uvědomění. Jedná se o tradiční meditační praxi se zaměřením na dech. Každé setkání se skládá jak z meditační praxe, tak ze studia učení Chogyam Trungpy Rinpočheho.

Na setkáních se pravidelně střídá meditace vsedě a meditace v chůzi - přibližně po 20 a 10 minutách. Tato technika pochází od Buddhy Šákjamuniho. Byla přenesena liniemi praktikujících z Indie a Tibetu a prostřednictvím Chogyam Trungpy Rinpočheho předána současné generaci. Používá dech jako vztažný bod praxe a nechá promíchat mysl s prostorem.

Postupně procházíme cestu osobního rozvoje založenou na vhledech vycházejících z pravidelné meditační praxe. Základním přístupem je náhled, že všechny lidské bytosti jsou ve své podstatě dobré a zdravé, a že je možné použít tuto zdravost na cestě našeho života.

Spojení meditační praxe v sedě s učením o základním dobru má schopnost ukázat praktikantovi, jak se postupně vyrovnat s vlastním strachem a agresí, jak změnit problematické vzorce chování - a žít život nebojácnějším, jemnějším a elegantnějším způsobem.

Během meditační praxe se toho každý o sobě může dozvědět tolik, kolik si sám dovolí. Srdce a zvídavost vedou k disciplíně. Správná disciplína nás posunuje na cestě - ukazuje nám, co přijmout a co odmítnout ve své vlastní řeči a aktivitách. Nikdo jiný nemůže toto vědomé rozlišení udělat za nás. Musíme to udělat sami, jedná se totiž o naši osobní cestu.

Oklamávání ostatních většinou začíná a končí sebe-klamem. Jedním z hlavních bodů meditační praxe je dívat se na sebe v průběhu času čím dál poctivěji. Možné je to díky neagresivitě meditace v sedě. Pracujeme se svým základním stavem mysli prostřednictvím vhodně strukturované disciplíny a pomalu se otevíráme sami sobě. Překonání klamu přináší velkou úlevu; pokaždé, když opustíme další klam, uleví se nám, že již nežijeme ve lži. Stáváme se prostšími, pro ostatní je jednodušší mít nás kolem sebe.

Svou odvahu zakoušíme v určitém jednotlivém momentu a zároveň je odkrývání a objevování vlastní odvahy neustále probíhající proces. Tento proces může být popsán pojmy jako: být bez klamání, neočekávanost, zakoušení synchronizace těla a mysli, nádhera. Význam každého z těchto referenčních pojmů je na cestě znovu a znovu objevován. Můžeme je nazývat body autentičnosti, místa, ve kterých se skutečně dotkneme sebe i světa. Náš život se stále více ztotožňuje se základním dobrem. Tento proces vyžaduje a vyvolává další odvahu a také více důvěry a ochoty zůstat sám.

Kurz je vhodný pro každého kromě lidí s duševními poruchami. Tito lidé by měli svoji meditační praxi soukromě konzultovat s instruktorem.

Pro účastníky doporučujeme pohodlné a volnější oblečení.

Místo konání

Maitrea
Dům osobního rozvoje

Týnská ulička 6, Praha 1

V případě dotazů týkajících se semináře
kontaktujte přímo lektora:

vmarianovska@seznam.cz

Často kladené otázky

Co s sebou?

Doporučujeme Vám vzít si s sebou uzavíratelnou láhev s pitím, vždy se hodí zápisník a tužka. Na semináře zpravidla nic dalšího nepotřebujete. 

Jaké oblečení?

Vhodné je pohodlné volné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Na místě se můžete převléknout (platí zejména pro taneční a pohybové semináře.) K dispozici na místě jsou deky. V případě potřeby využijte na patře se sály sprchu.

Je na místě občerstvení?

Na místě možno zakoupit drobné občerstvení (sušenky, musli tyčinky apod.) K dispozici káva, čaj a filtrovaná voda z kohoutku. Do sálů si bereme nápoje pouze v uzavřených nádobách. Pro konzumaci občerstvení je určena přilehlá kuchyňka. Doporučujeme vám přinést si s sebou vodu nebo čaj v plastové lahvi či termosce. Pokud zapomenete, je možné zakoupit vodu v láhvi u nás. 

Na oběd či večeři si můžete zajít do naší vegetariánské restaurace MAITREA. Doporučujeme rezervovat si místo na telefonním čísle : 221 711 631 (11.30-23.00). V případě rezervace pro větší skupinu počítejte s tzv. SKUPINOVOU NABÍDKOU, kde je výběr z cca 6 jídel, abyste dlouho nečekali. Rezervace je pro vás držena pouze 15 minut od dohodnutého času.

Další alternativy: Country life (www.countrylife.cz), BEAS DHABA (www.beas-dhaba.cz), pizzeria GIALLO ROSSA (www.giallorossa.cz)

Kde zaparkovat?

V okolí je modrá rezidentská zona. Parkování (placené) možné jedině v OC Kotva, Palladium nebo Rudolfinum (mimopražským doporučujeme nechat vůz na parkovištích P+R a dojet k nám metrem). Před domem MAITREA je možné jen krátkodobé zastavení pro vystoupení a vyložení.