Nech rozeznít svůj pravdivý hlas!

6.–8. prosince 2024 

MAITREA, Týnská ulička 6 , Praha
 
Pá: 18–20 hod, So: 11–18 hod, Ne: 10–15 hod

Nenech si ujít jedinečnou příležitost strávit víkend s hlasovými profíky pod vedením temperamentní Idy Kelarové a Desideria Duždy, kteří svým zpěvem rozproudí krev ve vašich žilách.

Zpívat budeme společně ve skupině.

Je vítán každý, kdo má chuť projít skrze sílu předsudků, zvyků, zlozvyků a hlavně strachu, který nám brání v tom se nadechnout, otevřít své srdce a zpívat. Ida je pověstná svou přenádhernou schopností otevřít své srdce a vložit všechny emoce do svého hlasu. Emoce, jež svým zpěvem v lidech vzbuzuje, pak osloví i ty, kteří romským textům nerozumí.

Když přijdete za indiánským šamanem s nemocí. Jako první se vás zeptá, kdy jste přestali zpívat a tančit...

Ida Kelarová

Ida Kelarová je nepřehlédnutelnou osobností současné evropské hudební scény.

Výčet jejích aktivit je skutečně rozsáhlý. Je uznávanou a respektovanou zpěvačkou, muzikantkou, sbormistryní, hudební aranžérkou a producentkou. Ve všem, co dělá, vychází ze znalostí a zkušeností, jež načerpala během svého působení v západní Evropě, inspiruje se svými východními a romskými kořeny. Snad nejznámější je její více než dvacetiletá práce s lidmi a lidským hlasem pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), kterou sama založila. Své úsilí soustředí také na pomoc talentovaným romským dětem a mládeži.

Ida společně s manželem Dežou již mnoho let intenzivně předávají své písně a hudbu po celém světě. Každý, kdo je slyší zpívat, může ochutnat romskou kulturu a rozšířit tak své vnímání všeho romského. Ida má neustále silnou potřebu dělat něco pro záchranu vztahů, záchranu vztahů mezi Romy a Čechy tak, abychom mohli žít společně.

Ida je člověk se srdcem na pravém místě.

Desiderius Dužda

Je brilantní kytarista, zpěvák a skladatel, který představuje jednu z nejvýznamnějších romských osobností na poli kultury.

Dežo je úspěšný hudební skladatel s rozsáhlou tvorbou. Jeho písně zpívají lidé po celém světě. V hlasové tvorbě se zaměřuje na romské vícehlasy a vokálové harmonie. Svůj talent a umělecké zkušenosti předává dále: pořádá dílny hry na kytaru, v nichž se zaměřuje především na romské harmonické postupy, kterými je romská hudba pověstná.

Díky své otevřenosti a srdečnosti je Dežo znám nejen jako vynikající umělec, ale také jako oblíbený učitel, který prezentuje romskou kulturu na profesionální úrovni. Zejména děti Deža milují pro jeho laskavou a bezpodmínečnou ochotu předávat své umění mladší generaci.

Od roku 2014 Dežo úspěšně spolupracuje a vystupuje s Českou filharmonií.

"Nezpíváme, protože jsme šťastní - jsme šťastní, protože zpíváme…"

Vzkaz od Idy:

V dnešní době je potřeba se neuzavírat, ale naopak, otevírat svá srdce a žít v pravdě.
K tomu, abychom se mohli otevřít, je potřeba jít do hloubky svého nitra a cítit. Bez citu pravdu ani sebe nenajdete.
Lidé se pravdy v tomto světě bojí. Člověk na ni musí být vnitřně nachystaný, a to my jsme!

 Je třeba se propojovat, otevírat svá srdce, protože ve svých srdcích jsme všichni krásní lidé.
Bez citu a lásky to tady na této zemi nedáme.

Je důležité ZPÍVAT a tvořit. Tvořit lepší svět.

Potřebujeme zpívat nahlas, vyzpívat všechny ty nakumulované emoce, ať můžeme svobodně dýchat, ozdravit svou duši a žít šťastný plnohodnotný život. Věřím, že když budeme více zpívat, nebudou na světě války.

Ida Kelarová

SÍLA HLASU
Kouzlo romských písní

Lidský hlas je mocný. Svým hlasovým projevem dáváme najevo, kdo jsme. Jak myslíme, jak se cítíme, jak vnímáme svět kolem sebe. Hlas dokáže otevírat srdce. Nejen naše, ale i srdce ostatních.

Romské písně vyvolávají emoce a odhalují lidská srdce a duši, odtud totiž pocházejí. Jejich poselství je pravda, život a krev, neboť romská kultura je spontánní a opravdová.

Umění otevřít se vlastnímu prožitku, podívat se vzájemně do očí tak, abychom mohli pocítit lásku a naději, světlo a radost.

Způsob, kterým Ida pomáhá lidem otevřít svůj hlas není o dokonalosti zpěvu. Jde o zpívání s hlubokým procítěním písně, což je cesta k nalezení našeho opravdového hlasu. Hlasu, který nikdy nikdo neuslyší. Hlasu, který nás vede zpět k našemu srdci. Především tam totiž Ida nachází základní zdroj života a lidské kreativity. 

Termín, místo, cena, přihláška

6.–8. prosince 2024

Pá 18–20 hod. / So 11–18 hod. / Ne 10–15 hod.

MAITREA, Týnská ulička 6, Praha 1

Na zvýhodněný balíček pro dvojici a last minute ceny nelze uplatnit další slevové kupony.

Často kladené otázky

Co s sebou?

Doporučujeme Vám vzít si s sebou uzavíratelnou láhev s pitím, vždy se hodí zápisník a tužka. Na semináře zpravidla nic dalšího nepotřebujete.

Jaké oblečení?

Vhodné je pohodlné volné oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Na místě se můžete převléknout (platí zejména pro taneční a pohybové semináře.) K dispozici na místě jsou deky. V případě potřeby využijte na patře se sály sprchu.

Je na místě občerstvení?

Na místě možno zakoupit drobné občerstvení (sušenky, musli tyčinky apod.) K dispozici káva, čaj a filtrovaná voda z kohoutku. Do sálů si bereme nápoje pouze v uzavřených nádobách. Pro konzumaci občerstvení je určena kuchyňka. Doporučujeme vám přinést si s sebou uzavíratelnou lahev či termosku. Pokud zapomenete, je možné zakoupit vodu v láhvi u nás.  Na oběd či večeři si můžete zajít do naší vegetariánské restaurace MAITREA. Další alternativy: Country life (www.countrylife.cz), BEAS DHABA (www.beas-dhaba.cz), pizzeria GIALLO ROSSA (www.giallorossa.cz)

Kde zaparkovat?

V okolí je modrá rezidentská zona. Parkování (placené) možné jedině v OC Kotva, Palladium nebo Rudolfinum (mimopražským doporučujeme nechat vůz na parkovištích P+R a dojet k nám metrem). Před domem MAITREA je možné jen krátkodobé zastavení pro vystoupení a vyložení.